Kalėdos ir šventinis liūdesys: ką daryti, kad gražiausias metų laikas nebūtų kupinas įtampos ir streso?
„Nuostabiausias, magiškiausias, šventiškiausias metų laikas” — nors daugelis žmonių Kalėdas apibūdina būtent taip ir džiaugiasi šventiniais papuošimais bei kalėdinėmis eglutėmis, vis dėlto taip jaučiasi toli gražu ne visi. Kitiems šis metų laikas kelia įtampą ir atneša vienišumo, atsiskyrimo bei liūdesio jausmus.
Sveikatos specialistai pastebi, kad taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių. Artėjančios Kalėdos daugelį žmonių priverčia dažniau pagalvoti apie savo šeimą, santykius, socialinį gyvenimą. Jeigu šiose srityse yra tam tikrų problemų bei įtampos, žmogus gali jausti liūdesį ir netgi depresiją. Taip pat, šventiniu laikotarpiu mes dažnai susiduriame su spaudimu spėti padaryti visus darbus ir…tiesiog būti tobulais: išrinkti pačias geriausias dovanas, pagaminti skaniausią kalėdinę vakarienę, idealiai sutvarkyti namus, gražiausiai papuošti eglutę ir paserviruoti stalą. Visa tai kelia didelę įtampą, verčia nerimauti ir stresuoti.
Apie tai „kalba” ir skaičiai: prieš kelis metus Amerikos psichologų asociacijos atliktas tyrimas atskleidė, kad net 38 procentai žmonių kalėdiniu laikotarpiu jaučia liūdesį ir sunkumą. Dar daugiau: anot Nacionalinio psichikos ligų aljanso (NPLA), net 64 procentai žmonių, kentėjusių nuo įvairių psichikos problemų pastebėjo, kad jų būklė atėjus žiemos šventėms pablogėjo ir peraugo į depresiją.
Tiesą sakant, toks laikino nerimo bei streso jautimas per šventes turi atskirą pavadinimą — „šventinis liūdesys”, dažnai dar vadinamas tiesiog „šventine depresija”, ir, anot NPLA, tai yra tikrai dažnai pasitaikantis dalykas. Kenčiant nuo šventinio liūdesio, dažniausiai jaučiami simptomai yra nuovargis, įtampa, susierzinimas, vienišumas, liūdesys. Be to, suprastėja miego kokybė, sumažėja arba dingsta apetitas, arba priešingai — kamuoja dažnas persivalgymas, tampa sunku susikaupti, atlikti darbus, priimti sprendimus.
Taigi, artėjant šventiniam periodui labai svarbu turėti bent kelias strategijas, kurios padėtų kovoti su besikabinančiu slogučiu ir sumažinti kylančią įtampą.
Pirmiausiai — pasirūpinkite savo emocine sveikata iš anksto. Jeigu žinote, kad kalėdiniu laikotarpiu jus dažniau aplanko slogi nuotaika, apgalvokite veiklas, kurios jums padėtų šiek tiek pailsėti nuo šventinio šurmulio.
Pavyzdžiui, daugybė mokslinių tyrimų įrodė, kad fizinė veikla yra puikus pasirinkimas, padedantis kovoti su depresija ir liūdesiu bet kuriuo metų laiku, tad šventinis šurmulys nėra išimtis. Trumpas pasivaikščiojimas gamtoje bei vos pusvalandžio trukmės mankšta gali padėti ženkliai sumažinti jaučiamą įtampą, nerimą, stresą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Dar vienas svarbus dalykas, padedantis pagerinti savijautą šventiniu laikotarpiu yra bendravimas su žmonėmis, kuriais galite pasikliauti — šeima ar draugais. Net jeigu ir nežinote, kaip jūsų artimieji sureaguos į situaciją, niekada nereikėtų nuvertinti savų žmonių meilės ir noro padėti. Jeigu tik išdrįsite atsiverti jiems apie savo jausmus, sulauksite empatijos, pasidalijimo patirtimi bei išgyvenimais, ir patarimų, kurie padės nesijausti tokiems vienišiems ir įsitempusiems.
Vis dėlto, prie šios dalies būtina paminėti, kad jeigu artėjant šventėms jaučiate stresą, įtampą bei liūdesį, sveikatos specialistai pataria apriboti laiko leidimą su žmonėmis, kurie jus nuolatos apkrauna neigiamomis emocijomis ir pablogina jūsų savijautą. Tad jeigu bendraujant su kažkuo pastebėjote, kad šis žmogus nuolat peržengia jūsų ribas ir priverčia jus jaustis nepatogiai, vertėtų atkreipti į tai dėmesį, nebijoti pasakyti „ne”, ir galbūt sumažinti kartu praleidžiamo laiko kiekį.
Nepamirškite ir paprastų kasdienių smulkmenų svarbos: pakelti nuotaiką bei sumažinti stresą gali padėti įvairios veiklos, tokios kaip dėlionės ar galvosūkio sprendimas, muzikos klausymas, meditavimas, filmo žiūrėjimas, kvepiančios žvakės uždegimas.
Didelę įtaką gerai mūsų emocinei būklei daro ir tinkama, pilnavertė mityba, ir tai ypač svarbu prieš bei per Kalėdas. Atkreipkite dėmesį į savo maisto pasirinkimus, venkite per daug sūrių ar saldžių užkandžių, o vietoj jų rinkitės sveikesnius patiekalus. Į savo racioną įtraukite ir gamtoje randamus prieskonius bei augalus, kurie padeda pagerinti nuotaiką, miego kokybę ir bendrą psichinę savijautą: šafraną, kurkuminą, baikalinę kalpokę. Tai — natūralūs antidepresantai, kurių naudą bei poveikį patvirtino ir daugybė mokslinių tyrimų.
Pavyzdžiui, įrodyta, kad šafranas yra tiek pat efektyvus, kiek ir kai kurie populiarūs receptiniai vaistai nuo depresijos, gydytojų išrašomi pacientams. Be to, šafrane esantis didelis vitamino B6 kiekis prisideda prie sklandžios mūsų nervų sistemos veiklos.
Kurkuminas užkerta kelią smegenų ląstelių pažeidimams ir efektyviai mažina uždegiminius procesus. Būtent tai lemia mūsų organizmo gebėjimą kovoti su nerimo sutrikimais ir stabdo jų vystymąsi. Dar daugiau — kurkuminas organizme didina serotonino kiekį ir skatina dopamino gamybą.
Baikalinė kalpokė pasižymi ypatingu raminauoju poveikiu. Anot sveikatos specialistų, šis augalas veikia kur kas efektyviau negu visų žinomas valerijonas. Baikalinės kalpokės šaknyse esanti ypatinga flavonoidų grupė (baikalinas, skuteliarinas, oroksilinas) padeda mažinti centrinės nervų sistemos sudirgimus ir slopinti įtampą, taip padedant organizmui kovoti su stresu bei stiprinti imuninę sistemą.
Ruošiantis Kalėdoms, prie natūralios gamtos teikiamos pagalbos nepamirškite ir B grupės vitaminų bei magnio. Pakankamas jų kiekis organizme padeda kontroliuoti antinksčių išskiriamus hormonus, kurie gelbsti nuo streso, mažina įtampą, nemigą.