
Sveikos ir stiprios akys: Kuo jas pamaitinti, norint džiaugtis geru regėjimu
Sausų akių sindromas, greitai pavargstančios ir jautrios akys, suprastėjęs regėjimas… Tai — tik kelios priežastys, rodančios, kad reikėtų labiau pasirūpinti savo akimis, bene svarbiausiu žmogaus jutimo organu, kurio dėka gauname net 80 procentų visos informacijos.
Priežasčių, lemiančių regėjimo silpnėjimą gali būti daug: įtemptas darbas, žalingi saulės spinduliai, netinkama mityba, lemianti svarbiausių mikroelementų ir vitaminų trūkumą, nuovargis, stresas, netgi per daug sausas oras aplinkoje. Nusilpus regėjimui, vis dažniau imame jausti nemalonius pojūčius, kurie ilgainiui gali lemti įvairių lėtinių akių ligų ir infekcijų atsiradimą, o galiausiai — ir visiškai nusilpusį regėjimą.
Tad ką reikėtų daryti, norint pasirūpinti savo akimis ir išsaugoti gerą regėjimą?
Vienas svarbiausių dalykų — saugoti akis nuo persitempimo. Taip pat reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių bei nepamiršti pilnavertės mitybos.
Atkreipkite dėmesį į kelias svarbiausias medžiagas, kurias mūsų akys itin „mėgsta“: liuteiną, omega-3 riebalų rūgštis, vitaminus A ir B2 bei cinką.
Liuteinas yra labai stiprus antioksidantas, saugantis centrinę akies tinklainės dalį nuo kenksmingų UV spindulių, yra atsakingas ir už regėjimo aštrumą. Jeigu organizme mažėja jo koncentracija, prastėja ir akies tinklainės apsauga, ilgainiui gali išsivystyti katarakta ir makulos degeneracija. Deja, bet su maistu mes gauname tik labai nedidelį liuteino kiekį — 1,5 mg. Apsauginis poveikis pasireiškia suvartojant bent 6 mg, o klinikiniais tyrimais nustatyta, jog suvartotas didesnis kiekis liuteino (30 mg per dieną) sąlygoja ir didesnę jo koncentraciją organizme.
Tyrimai atskleidė, kad pakankamas omega-3 riebalų rūgščių — ypač EPR ir DHR — kiekis organizme padeda išvengti akių raumenų silpnėjimo, mažina riziką susirgti glaukoma ir apsaugo nuo sausų akių sindromo išsivystymo. Tačiau nepamirškite, kad norint pajausti teigiamą poveikį regėjimo funkcijai, per dieną reikėtų suvartoti ne mažiau kaip 250 mg DHR omega-3 riebalų rūgščių, nes būtent šio tipo rūgštys yra pačios naudingiausios akių tinklainei.
Vitaminai A ir B2 būtini, norint išvengti sausų akių sindromo, akies obuolio, junginės uždegimų, taip pat padidėjusio akių jautrumo ir niežėjimo ar deginimo pojūčio akyse. Kartu su šiais vitaminais rekomenduojama vartoti ir cinką: jis ne tik padeda efektyviau juos įsisavinti, bet ir apsaugo tinklainę, stabdo jos degeneracinius procesus bei dalyvauja regos pigmentų tinklainėje formavimesi.
Papildyti savo organizmą šiomis medžiagomis rekomenduojama ne tik pastebėjus silpstantį regėjimą, bet ir daug laiko praleidžiant prie kompiuterio, televizoriaus ar mobiliųjų įrenginių, bei dirbant didelio kruopštumo reikalaujantį darbą, lemiantį greitesnį akių pervargimą.


